Klatka

Miejsce na klatke
Jeszcze przed dokonaniem zakupu chomika warto zastanowić się nad miejscem, gdzie zamierzamy umieścić klatkę naszego ulubieńca. Przy wyborze miejsca trzeba mieć na uwadze optymalne warunki życia chomików. Klatka Musi to być miejsce ciche i spokojne, którym zwierzę będzie czuło się bezpiecznie. Temperatura w klatce powinna wynosić 20 do 22°C. Klatka nie może stać w miejscu nasłonecznionym lub w pobliżu grzejnika. Nie może też być narażona na przeciągi, które mogłyby spowodować na przykład zapalenie płuc zwierzęcia. Optymalna wilgotność dla chomików to około 40-50%.

Wybór
Kupując chomika powinniśmy się od razu zdecydować na odpowiednią dla niego klatkę. Różne gatunki chomików potrzebują właściwego, dostosowanego do swoich potrzeb rodzaju klatki.

W dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych dostępne są różne modele klatek a także wyposażenie do zabawy, rozmaite przyrządy do karmienia chomika. Przed zakupem powinniśmy upewnić się czy na pewno nasz ulubieniec nie ucieknie z danej klatki. Jest to szczególnie ważne jeżlei planujemy zakup (lub juz mamy) chomika dżungarskiego czy innego karłowatego. Wtedy warto pomyśleć nad kupnem klatki z rozstawem kratek około 8 mm. Klatka nie powinna być zbyt mała by zwierzę mogło sobie wewnątrz troche pobiegać. Należy zwrócić też uwagę by nie dało się zbyt łatwo otworzyć drzwiczek klatki. Terraria są odpowiednie tylko do trzymania chomików karłowatych.

Wyposażenie
Kupując klatkę w sklepie zoologicznym warto też zakupić poidełkoi karmidełko. W sprzedaży dostępne są specjalne plastikowe bądź szklane poidełka dla chomików. Chomikom trzeba podawać świeża (codziennie zmienianą), przegotowaną (ale nie gorącą) wodę.
Klatka Dno klatki należy wyścielić. Świetnie nadają sie do tego trociny - należy jednak pamietać o ich regularnym wymienianiu.
W sklepach zoologicznych możemy również nabyć przeróżne akcesoria przeznaczone do zabawy takie jak: kołowrotki, domki, rury i drabinki do wspinaczki.